Toronto, najlepszy przewodnik, zwiedzanie, atrakcje, co zobaczyć

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Oto kulturalna stolica Kanady! To jednocześnie największe miasto w kraju i stolica prowincji Ontario. Jest obecnie kosmopolityczną metropolią z siecią parków oraz rekreacyjnych i kulturalnych udogodnień. Nie brakuje również zabytków czasu minionego. Wszystko to sprawia, iż kanadyjskie miasto stało się wdzięcznym celem turystycznych peregrynacji podróżnych z różnych stron świata. Polskim turystom przybliżamy dzisiaj Toronto, wskazując na największe atrakcje miasta, no i oczywiście infrastrukturę jaką ma do zaoferowania. Zapraszamy do odwiedzin i zwiedzania!

  • przeczytasz poniżej o głównych atrakcjach miasta Toronto, na przykład o fontannie, którą obsikują na legalu marmurowe psy, trafisz z nami też pod wieżowiec, który był niegdyś najwyższy na świecie;
  • znajdziesz dokładne informacje na temat zakwaterowania w mieście i najlepszych restauracji serwujących miejscowe specjały;
  • namawiamy również do skorzystania z licznych linków w tekście, ułatwiających poruszanie się po mieście Toronto i jego najbliższych okolicach. Szukaj ukrytej w artykule wycieczki z przewodnikiem, nie jednej zresztą…

Spis treści

Toronto – położenie na mapie Kanady

Miasto Toronto położone jest w południowej części Ontario, na północno-zachodnim brzegu jeziora Ontario. Tę ekonomiczną i kulturalną stolicę Kanady zamieszkuje obecnie ponad 2 600 tysięcy osób. Niegdyś przez te ziemie prowadził indiański szlak między dwoma jeziorami: wspomnianym Ontario i Huron. Nic zatem dziwnego, że etymologia nazwy miasta pochodzi wprost z języka tamtejszych Indian i oznacza po prostu „miejsce spotkań”.

Położenie Toronto na mapie Kanady ma walory typowo strategiczne. Dawniej miało znaczenie obronne, a dzisiaj stanowi podkreślenie roli gospodarczej i tranzytowej. Miasto leży bowiem na szerokim, pochyłym płaskowyżu przeciętym licznymi dolinami rzecznymi, pełniącymi już dawniej rolę tras spływu towarów. Toronto zajmuje powierzchnię 641 kilometrów kwadratowych.

Toronto, Kanada, Buffalo, USA, szczegółowa mapa atlasu, odpowiednia do zilustrowania celu podróży lub tła turystycznego, handlu światowego, gospodarki i polityki
Położenie miasta Toronto na mapie Kanady, licencja: shutterstock/By AustralianCamera

Toronto – najszybsza droga z Polski

Sprawa jest w zasadzie bardzo prosta. Najszybszą drogą z Polski do Toronto jest lot bezpośredni z Warszawy do Toronto, który zajmuje około 8 godzin i 40 minut. Alternatywnie można też polecieć na przykład z Krakowa, ale wówczas trzeba się przygotować na dłuższy lot (około 11 godzin), a to ze względu na przesiadki. Te trasy obsługują oczywiście kanadyjskie linie lotnicze Air Canada. 

Uwaga – przydatny link! Aktualne połączenia lotnicze, zwłaszcza te między Warszawą a Toronto, sprawdzić możesz na głównym portalu Polskich Linii Lotniczych Lot. Skorzystaj zatem z tej strony internetowej.

Ile kosztuje bilet do Toronto z Polski?

Wszystko zależy oczywiście od operatora lotu, a także trasy. Jednak warto polować na promocyjne ceny, w tym wypadku znajdziesz połączenia nawet za około 2000 złotych w obie strony. Wskazuje się również, że  najtańszym miesiącem na lot do Toronto jest marzec.

FLIGHT ARRIVING IN TORONTO - Popular international travel, tourism and immigration destination in Canada. Downtown business buildings at sunset with airplane flying into city. Purple, orange color sky
Samolot nad centrum biznesowym Toronto, licencja: shutterstock/By Bist

Jak dostać się z lotniska w Toronto do centrum miasta

Pearson International Airport to najbardziej ruchliwe lotnisko w kraju, z lotami obsługującymi blisko 200 destynacji na całym świecie. To tutaj zaczyna się Twoja wielka przygoda w mieście Toronto! Port lotniczy nazwano na cześć Lestera B. Pearsona, czternastego premiera Kanady i laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 1957 roku. Położony jest około 22 kilometrów na północny zachód od centrum Toronto.

Najlepszym sposobem na dojazd z lotniska Pearson w Toronto do centrum miasta (Union Station) jest Union Pearson Express (UP Express). To szybki i wygodny pociąg, który kursuje co 15 minut i przejazd nim trwa około 25 minut. Jednorazowy bilet kosztuje około 12 dolarów. Alternatywą są zaś nieco droższe autobusy wahadłowe.  

Gdzie zaparkować w Toronto?

Zacznijmy od tego, że parkowanie na ulicy wymaga korzystania z automatów Pay-and-Display lub liczników, a stawki wahają się w 2025 roku od 1,50 do 6,75 USD za godzinę. Dostępne są oczywiście lepiej zorganizowane garaże i parkingi, takie jak Impark Lot #509 (EY Tower) czy Municipal Carpark 36 (City Hall). 

Wynajem samochodu w Toronto jest dobrym pomysłem, jeśli planujesz zwiedzać okoliczne regiony lub potrzebujesz więcej swobody w podróżowaniu po mieście. Warto jednak wziąć pod uwagę ruch uliczny w centrum i koszty parkowania, które mogą być czasami całkiem wysokie. Alternatywą zawsze będzie dobra komunikacja miejska. System metra, tramwajów i autobusów obsługuje Toronto Transit Commission (TTC). Pomaga też dobra aplikacja moblilna w telefonie.

Uwaga – przydatny link! Warto skorzystać z dobrego portalu, który przedstawia na mapie miasta wszystkie najważniejsze miejsca parkingowe w Toronto. Sprawdź na tej stronie internetowej.

Commercial Airplane Landing Canada Toronto
Lądowanie w Toronto, licencja: shutterstock/By Alpha Footage

Historia miasta Toronto

Oto mała czytanka do samolotu. Zawsze lepiej zwiedzać miasto po lekturze na temat jego historii. Przedstawiliśmy zatem poniżej najciekawsze momenty zwrotne w dziejach Toronto.

Najwcześniejsze dzieje


Przed przybyciem Europejczyków, na terenie obecnego miasta Toronto i okolicznych regionów zamieszkiwało wiele ludów Pierwszych Narodów. Ich półkoczownicze osadnictwo obejmowało tereny wokół Przejścia Toronto – szlaku od ujścia rzeki Humber do zatoki Georgian Bay. Ludy te handlowały ze sobą, ale często też wstępowały na ścieżkę wojenną.

W te naturalne niesnaski autochtonów wmieszali się w końcu Europejczycy, najmocniej Francuzi eksplorujący wybrzeża Ameryki Północnej u progu XVII wieku. Pojawiła się wśród tubylców broń palna i niestety zabójcza ospa.

Ekspansja Europejczyków

Pierwszym Europejczykiem, który przeszedł starym szlakiem indiańskim w okolicy dzisiejszego Toronto był w 1615 roku francuski podróżnik Étienne Brûlé. Francuzi, którzy początkowo rościli sobie prawa do tego terytorium i dostrzegli jego potencjał jako imperium handlu futrami, sprzymierzyli się z Pierwszymi Narodami Huronów i stanęli po ich stronie w konflikcie z Irokezami na południu. Tych ostatnich wspierali zaś Brytyjczycy.

Na początku XVIII wieku handel futrami przeniósł się na zachód i północ od Wielkich Jezior, a konkurencja między Francuzami i Brytyjczykami tylko się nasiliła. Mały francuski punkt handlu futrami został wzniesiony u ujścia Humber w 1720 roku, ale był zbyt mały, aby konkurować z brytyjskim Fortem Oswego na południowo-wschodnim brzegu jeziora Ontario. Z tych czasów zachowały się pozostałości francuskiego fortu Rouillé.

Fort York National Historic Site is an early 19th-century military fortification in the Fort York neighborhood of Toronto.
Pozostałości XVIII-wiecznego Fortu York w Toronto, licencja: shutterstock/By Erman Gunes

W 1763 roku (na mocy Traktatu Paryskiego) francuskie terytoria w Ameryce Północnej zostały poddane Brytyjczykom. Region Toronto pozostał w Brytyjskiej Ameryce Północnej po założeniu Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Narodziny miasta Toronto

W 1793 roku brytyjski pułkownik John Graves Simcoe, porucznik gubernatora Górnej Kanady, wybrał obecne Toronto na swoją stolicę ze względu na piękny port, strategiczne położenie dla obrony i handlu oraz bogaty potencjał dzikiego zaplecza. Zmienił nazwę z Toronto (pierwotna nazwa szlaku indiańskiego) na York. Stolica prowincji Ontario składała się wówczas z zaledwie 12 domków i małej bazy wojskowej na skraju dzikiego w sumie terenu. W roku 1796 wytyczono ulicę Yonge, dzisia główną arterię Toronto i zarazem najdłuższą ulicę świata (obecnie 1896 kilometrów). Rozciąga się ona od brzegów jeziora Ontario na północ aż do Rainy River, na granicy Ontario i Minnesoty. 

Według spisu ludności z 1812 roku miasto York (Toronto) liczyło zaledwie 700 mieszkańców, ale pełniło już rolę ważnego ośrodka rządowego.

Beautiful City lights, Cityscape, Night Long Exposure from DVP Car fast, Speed Traffic on 401 Highway Toronto Canada with Cityscape on Yonge Street
Fragment Yonge Street w Toronto, najdłuższej ulicy świata, licencja: shutterstock/By Kuler Media

Toronto i wojny

Oj niespokojne były dzieje tego miasta w początkach XIX wieku. Stany Zjednoczone wypowiedziały wtedy wojnę Wielkiej Brytanii. Na początku wojny w 1812 roku York był jeszcze praktycznie bezbronny. Został więc bez większego problemu zdobyty w kwietniu 1813 roku i plądrowany przez siły amerykańskie przez 11 dni, zanim wreszcie został odbity przez Brytyjczyków.

Paradoksalnie jednak, okres wojen napoleońskich wpłynął znacząco na populację miasta. Kryzys gospodarczy w Wielkiej Brytanii zmusił wielu ludzi do emigracji, a liczebność Yorku wzrosła skokowo do ponad 9000 dusz w 1834 roku, kiedy to miasto wróciło zresztą do swej pierwotnej nazwy – Toronto. Pierwszym historycznym burmistrzem został William Lyon Mackenzie. Jeszcze w 1827 roku rozpoczął swoją działalność King’s College, który w 1850 został przekształcony w Uniwersytet Toronto.

Symbol Uniwersytetu w Toronto
Historyczny Uniwersytet w Toronto, licencja: shutterstock/By Makoto_Honda

Dalszy rozwój miasta Toronto

Teraz już szło z górki! Rozbudowano na wielka skalę sieć połączeń kolejowych, łącząc Toronto z głównymi miastami w USA. Kanał Erie połączył południowe Ontario z Nowym Jorkiem, przekształcając kanadyjskie miasto w główne centrum importu-eksportu i lokalnej dystrybucji towarów, omijając w ten sposób Montreal i Rzekę Świętego Wawrzyńca. Ponadto budowa Kanału Welland (aby ominąć Wodospad Niagara) do 1848 roku wzmocniła znacznie sam handel z Nowym Jorkiem. Połączenie telegraficzne usprawniło zaś znacznie komunikację i przesyłanie towarów.

Dobrobyt i bezpieczeństwo znalazły odzwierciedlenie w poprawie życia publicznego, wielkiej aktywności budowlanej i postępie kulturalnym. Niestety w 1849 roku wybuchł katastrofalny pożar, który zniszczył około 6 hektarów śródmieścia, w tym katedrę św. Jakuba, targowisko św. Wawrzyńca oraz wiele biur, sklepów i magazynów. Odbudowano wszystko sprawnie.

Clock Tower Old City Hall with Modern Skyscraper in the Background Downtown Toronto Ontario Canada
Stara wieża zegarowa w Toronto, licencja: shutterstock/By Bob Pool

Wreszcie w 1867 roku, a więc po założeniu Konfederacji Kanady, Toronto stało się stolicą nowej prowincji Ontario. Miasto osiągnęło w 1891 roku blisko 150 tysięcy mieszkańców. Wiek XX przyniósł natomiast dalsze wzrosty, a Toronto przejęło w końcu od Montrealu rolę wielkiego centrum finansowego i komercyjnego Kanady. Rok 2002 zapisał się na kartach historii organizacją Światowych Dni Młodzieży i wizyty Jana Pawła II.

Toronto dzisiaj

W 2015 roku było w Toronto ponad 40 wieżowców wznoszących się na wysokość ponad 150 metrów, podczas gdy w 2005 roku było ich zaledwie 10. Świetnie pokazuje to skalę rozwoju kanadyjskiej stolicy w ostatnich latach. W XXI wieku to również jedno z najbardziej zróżnicowanych etnicznie miast na świecie. Różnorodność się tutaj celebruje, a imigrantów przyjmuje się w erze, gdy panują raczej antyimigracyjne.

Poza tym, coraz więcej turystów odwiedza to kanadyjskie miasto – czas na Ciebie!

Zwiedzanie miasta Toronto – atrakcje i aktywności

Czas wreszcie ruszyć w miasto! Postaraliśmy się w tym przewodniku uwzględnić największe atrakcje i najbardziej charakterystyczne zabytki w Toronto. Lista oczywiście nie może być kompletna. jeżeli odwiedziłeś jakąś fajną miejscówkę w tym kanadyjskiej metropolii, pochwal się tym w komentarzach!

Uwaga – wycieczka dla Ciebie! Zaczynamy od razu z grubej rury. Proponujemy oto ciekawą wycieczkę autobusową hop-on hop-off z krajoznawczym zwiedzaniem miasta. Zobaczysz między innymi Kensington Market i Chinatown, usłyszysz też wiele ciekawego od profesjonalnego przewodnika (jest również przewodnik audio). Szczegóły wycieczki znajdziesz pod tym adresem internetowym.

Toronto sign and city hall at Nathan Phillips Square in Toronto in a sunny day, Ontario, Canada
Charakterystyczny napis Toronto przy City Hall na Placu Nathana Phillipsa, licencja: shutterstock/By Sergii Figurnyi

Główne dzielnice miasta Toronto

Toronto jest domem dla tętniących życiem dzielnic, z których każda ma swój niepowtarzalny urok. Oto zestawienie najciekawszych obszarów do odwiedzenia lub (nawet) zamieszkania. W Toronto najłatwiej poruszać się między dzielnicami przy użyciu transportu publicznego (TTC), który obejmuje metro, tramwaje i autobusy. Można również korzystać z kolei podmiejskiej GO Transit. Nie zapominaj też o atrakcyjnej formie tranzytu, jaką są miejskie taksówki wodne (Water Taxi).

Uwaga – przydatny link! Presto Card to przydatna karta, która umożliwia płatność za przejazdy w całym regionie. Szczegóły znajdziesz pod tym adresem internetowym.

City Centre – centrum biznesowe miasta

Po ichniemu to Downtown Toronto. Miejsce idealne, aby znaleźć się w środku akcji. I chodzi tutaj zarówno o aspekty biznesowe, jak i czystą rozrywkę. Tutaj również znajdują się największe atrakcje turystyczne, w tym CN Tower, Eaton Centre i St. Lawrence Market, znane z targu i historycznego centrum. Przechadzając się po okolicy poczujesz się trochę jak w innym mieście drapaczy chmur – Nowym Jorku. Nie brakuje oczywiście biurowców, dobrych restauracji i markowych sklepów. To tutaj wreszcie mieści się Scotiabank Arena, słynąca z koncertów i wydarzeń sportowych.

Downtown Toronto city skyline, cityscape of Ontario in Canada
Downtown Toronto – słynne skrzyżowanie, licencja: shutterstock/By f11photo

Dzielnica York

Historyczna dzielnica miasta, to w zasadzie tutaj się wszystko zaczynało… Dzieli się York dodatkowo na część wschodnią, zachodnią i północną. I każda z tych części charakteryzuje się nieco odmiennym klimatem. W North York zahaczysz o duże parki miejskie, centra handlowe i restauracje oferujące różnorodne kuchnie. Jest to również dom dla wielu muzeów i instytucji kulturalnych. Z kolei w East York zaznasz większego chilloutu, przechadzając się pomiędzy spokojnymi dzielnicami mieszkalnymi i skwerkami.

Old Toronto

To trochę tak, jakby wsiąść do wehikułu czasu. Idealne miejsce dla fanów oldschoolowej architektury no i po prostu historii. Dzielnica obejmuje wiekowe dystrykty Distillery District i Cabbagetown. na spacer polecamy zwłaszcza tę drugą okolicę, gdzie podziwiać możesz wiktoriańskie domy i parę obiektów o wybitnie historycznym charakterze. Zwróć uwagę zwłaszcza na stary ratusz – City Hall.

Old Toronto City Hall, Ontario, Canada
Old Toronto City Hall, licencja: shutterstock/By Gilberto Mesquita

Etobicoke i Scarborough

Ta dzielnica oferuje przestronne domy, ciche ulice i parki, takie jak High Park, największy w całym Toronto. Stąd łatwo się dostaniesz do uroczej mariny miejskiej oraz kilku pięknych plaż. Lubisz aktywności na świeżym powietrzu? Wizyta w dzielnicy Etobicoke okaże się prawdziwym strzałem w dziesiątkę! Podobny charakter ma zresztą dzielnica Scarborough, gdzie dodatkowo zauważysz sporą wielokulturowość i odwiedzisz sklepy z różnych stron świata.

Kensington Market

Kensington Market to urokliwa dzielnica artystyczna, w której zawsze coś się dzieje! Spotkasz artystów na ulicach, obejrzysz piękne murale, a łowcy okazji zakupowych mają do eksploracji butiki w stylu retro. Współcześni hipsterzy przesiadują tutaj w stylowych barach i kawiarniach. W wiktoriańskich budynkach, przy wysadzanych drzewami ulicach, mieszkają studenci i rodziny. Jest wesoło i kolorowo! To iście bohemańska dzielnica znana z międzynarodowych potraw, sklepów z antykami i artystycznej atmosfery.

Sklep przy Kensington Avenue przy Kensington Market w Toronto, Ontario.
Sklep przy Kensington Avenue przy Kensington Market w Toronto, Ontario., licencja: shutterstock/By Jon Bilous

Dzielnice narodoweChinatown, Little Italy i Roncesvalles

Warto przejść się po chińskim Toronto, czyli dzielnicy Chinatown. Pełno tutaj jest chińskich, ale również wietnamskich, tajskich i japońskich restauracji serwujących przysmaki na czele z dim sum i pho. na targowisku przy ulicy Spadina Avenue zapolujesz na orientalne pamiątki. Jeżeli trafisz tutaj na obchody chińskiego Nowego roku (obchody w 2026 roku od 17 lutego do 3 marca) przygotuj się na pokazy sztuk walki i tańce kolorowych lwów.

Little Italy w Toronto top włoska klasyka w czystej postaci. Jeżeli trafisz w okolice ulicy College Street, zobaczysz klasyczne pizzerie, trattorie i lodziarnie włoskie. Toczy się tutaj również bujne życie nocne. od razu można polecić wizytę w modnym klubie nocnym Mod Club. Zainteresowany adresem? Proszę bardzo: 722 College St, Toronto, ON M6G 1C5, Kanada.

No i jest także dzielnica polska! W Toronto zamieszkuje w końcu blisko 170 tysięcy Polaków. Łatwa trafić do dzielnicy Roncesvalles, bo znajduje się zaraz obok słynnego High Park. Funkcjonują na miejscu polskie księgarnie i biblioteki, możesz podpytać o informacje w polskim biurze podróży, a w lokalnym kinie obejrzeć polskie filmy. Polski Festiwal Kultury odbywa się co roku we wrześniu. Jeżeli zatęsknisz za językiem ojczystym, wiesz już gdzie się udać…

Atrakcje turystyczne, zabytki, muzea

Przejdźmy się teraz po całym mieście i wyhaczmy te najbardziej intrygujące miejscówki. Nie wypada tego nie zobaczyć jeżeli będziesz w Toronto!

Ciekawe miejsca Toronto

553,33… Dokładnie tyle metrów wysokości mierzy sobie wieża CN Tower, która jeszcze do 2007 roku była najwyższą wolnostojąca konstrukcją na świecie (aż Dubaj nie pozazdrościł i zbudował coś podobnego u siebie). mamy anno domini 2025 i wieżowiec CN Tower spadł już na miejsce 9. nadal jednak robi ogromne wrażenie wśród miejscowych i turystów. Co roku wjeżdża na górę około 2 milionów osób, aby powalczyć z lękiem wysokości (serio, nie polecamy tej atrakcji ludziom z takimi syndromami) i wkroczyć na wysuwany taras widokowy ze szklaną podłogą. Można spojrzeć prosto w miejską przepaść! Możesz zjeść coś dobrego w restauracji na szczycie wieżowca. Masz ochotę? Podrzucamy zatem dokładny adres atrakcji: 290 Bremner Blvd, Toronto, ON M5V 3L9, Kanada.

Miłośników sztuki ulicznej wypada zaprosić do słynnej na cały świat Aleji Graffiti (Rush Lane). Znajduje się ona przy kilometrowej ulicy w środku dzielnicy mody na długości trzech bloków. Alejka była dawniej miejscem, w którym często pojawiało się nieautoryzowane graffiti, zanim w 2011 roku oficjalnie uznano ją za obszar o znaczeniu miejskim (czytaj: turystycznym). Dzisiaj nawet zachęca się lokalnych twórców do mazania murali po ścianach, a nad wszystkim pieczę sprawuje organizacja StreetARToronto. Największe wrażenie robią dzieła trójwymiarowe. Świetne miejsce do pamiątkowych fotografii. Adres alejki: kliknij tutaj.

No i jeszcze coś dla fanów sportu. Nie jest żadną tajemnica, że w kanadyjskiej metropolii króluje hokej na lodzie. Dlatego zapraszamy serdecznie do odwiedzenia Galerii Sław Hokeja (Hockey Hall of Fame). Celem miejsca jest uhonorowanie zawodników czy trenerów z ligi NHL oraz innych organizacji hokejowych. Znajduje się tutaj niewielkie muzeum z wystawionymi trofeami. Bilety wstępu zakupisz bez kolejki pod tym adresem internetowym. Dokładny adres placówki: 30 Yonge St, Toronto, ON M5E 1X8, Kanada.

Muzea i miejsca historyczne

Wypada rozpocząć od największego muzeum w Kanadzie. Oto Królewskie Muzeum Ontario, mogące się poszczycić ponad 6 milionami eksponatów! Placówka działa od 1912 roku i w tym czasie zgromadziła liczne skarby historyczne, etnograficzne i przyrodnicze. Wszystko dotyczy przeszłości kraju, a zwłaszcza prowincji Ontario. Wyjątkowa jest kolekcja dzieł sztuki orientalnej – z Chin i Korei. Czynne codziennie od 10:00 do 17:30. Dokładny adres i położenie na mapie: 100 Queens Park, Toronto, ON M5S 2C6, Kanada.

Art Gallery of Ontario to galeria sztuki w Toronto, która jest z pewnością najważniejszą w Kanadzie, a pod względem objętości terenów wystawowych, największą w całej Ameryce Północnej. To miejsce z ponad stuletnią tradycję (rok założenia: 1900), gromadzące około 26.000 dzieł sztuki zarówno europejskiej jak i kanadyjskiej czy amerykańskiej z ostatnich 600 lat. Efekt „wow” pojawia się już na zewnątrz, gdzie podziwiać możesz niesamowitą rzeźbę mosiężną słonia na kuli, w domyśle globie ziemskim. W porównaniu do popularnego wyobrażenia afrykańskiego słonia na błękitnej ziemi Loxodonta africana, ten musi się podpierać o teren wystawowy… trąba. Taki żarcik z tradycyjnej sztuki. Dokładny adres placówki: 317 Dundas St W, Toronto, ON M5T 1G4, Kanada.

Campbell House to zabytkowy dom i muzeum z 1822 roku w centrum Toronto. Pierwotnie został wybudowany dla Głównego Sędziego Górnej Kanady Sir Williama Campbella i jego żony Hannah. Zaprojektowany został z myślą o rozrywce i wygodzie tej rodziny. Sama budowla reprezentuje rzadką architekturę georgiańskiej w Toronto i została wzniesiona w stylu modnym w późnej epoce georgiańskiej, znanym jako architektura palladiańska. Dokładny adres i położenie na interaktywnej mapie miasta: 160 Queen St W, Toronto, ON M5H 3H3, Kanada.

The Campbell House, in downtown Toronto, Ontario.
The Campbell House w Toronto, licencja: shutterstock/By Jon Bilous

Zamek w Toronto?

To może być spory szok dla fanów historii, ale Casa Loma w Toronto jest faktycznie jedynym zachowanym z dawnych czasów zamkiem z prawdziwego zdarzenia, jeśli chodzi o całość Ameryki Północnej. Budowla została wzniesiona w 1914 roku przez Sir Henry’ego Pellatta, młodego finansistę, pasjonata sztuk pięknych. Projektanci czerpali pełnymi garściami ze złotych czasów gotyku, a zamek jest dzisiaj jednym z najczęściej zwiedzanych zabytków w Toronto. Bilety możesz bez kolejki nabyć pod tym adresem internetowym. Dokładne położenie zamku na mapie: 1 Austin Terrace, Toronto, ON M5R 1X8, Kanada.

Casa Loma - pałac i ogród w centrum miasta Toronto, w prowincji Ontario, w Kanadzie.
Casa Loma – pałac i ogród w centrum miasta Toronto, w prowincji Ontario, w Kanadzie, licencja: shutterstock/By sadman

Parki i tereny zielone w Toronto

High Park – to wyjątkowe miejsce na pewno warto wziąć na pierwszy ogień, choć rozpalanie ogniska jest tutaj zabronione. Piękny teren zielony, największy w mieście Toronto. Miejsce oferuje około 200 hektarów zadbanych trawników, ogrodów tematycznych i nietkniętej przyrody, w tym punkt widokowy Lookout Point z widokiem na Jezioro Ontario.

Jest tutaj wybieg dla psów, dostępne są także stoły piknikowe. fanów sportu ucieszy świetne boisko do koszykówki, a dzieci świetnie wyposażony plac zabaw. Warto też zajrzeć do lokalnego zoo. Położenie parku na interaktywnej mapie miasta: kliknij tutaj.

Aerial view of Toronto High Park
High Park w Toronto z lotu ptaka, licencja: shutterstock/By Erman Gunes

Toronto Music Garden to wyjątkowo ciekawe założenie niedaleko części portowej miasta. Stworzono tutaj urokliwe, zielone pawilony, jest też miejsce przypominające zielony amfiteatr. Tłem do działalności artystycznej, szczególnie nasilonej w okresie letnim, jest zaś malownicza marina. Idealne miejsce by w pogodny dzień przyjść tutaj i rozłożyć się na kocyku, słuchając muzyki. Psy są mile widziane! Dokładne położenia ogrodu na mapie miasta: kliknij tutaj.

Ciekawostka! I to prawdziwa bomba architektoniczna… Projekt parku został zainspirowany Pierwszą Suitą Bacha na wiolonczelę bez akompaniamentu, przy czym każdy ruch taneczny w ramach suitonu odpowiada innej części ogrodu. Przykładowo: preludium odpowiada tutaj falującemu krajobrazowi rzecznemu z zakrętami i łukami, a mały leśny gaj to odpowiednik niemieckiego tańca Allemande.

The Toronto Music Garden, at the Harbourfront in Toronto, Ontario.
The Toronto Music Garden, licencja: shutterstock/By Jon Bilous

Psia Fontanna w Parku Berczy to kolejne miejsce, które przyciąga turystów w Toronto. Wyrzeźbiono dookoła sylwetki wielu sympatycznych czworonogów. Na górze fontanny znajduje się natomiast złota kość. Na szczęście strumienie wody lecą z pysków piesków, a nie spomiędzy ich nóg… Fajnie przyjść tutaj z własnym pupilem! Położenie Parku Berczy na interaktywnej mapie miasta: kliknij tutaj.

Przy okazji, postaraj się znaleźć miejsce, gdzie w Toronto wylegują się na trawniku brązowe rzeźby krów. No i nie zapomnij sobie zrobić na tym tle pamiątkowej fotografii.

Okolice miasta

Koło samego miasta, a dokładniej na południe od niego, znajduje się łańcuch małych wysp na jeziorze Ontario. Położone są one tuż przy brzegu śródmieścia miasta, zapewniając naturalną przystań dla portu Toronto. Na owych wyspach znajdują się Toronto Island Park, Billy Bishop Toronto City Airport, kilka prywatnych klubów jachtowych, publiczna marina, park rozrywki Centreville Amusement Park, dzielnica mieszkaniowa i kilka publicznych plaż. Możesz popłynąć tam promem Island Ferry, zobaczyć oszałamiające kwiaty wiśni w pełnym rozkwicie (wiosną i latem) oraz odkryć malownicze widoki na jezioro i urocze domki.

Uwaga – wycieczka dla Ciebie! Bilet na prom wycieczkowy udający się na piękne Wyspy Toronto zamówisz bez kolejki pod tym adresem internetowym.

Widok na plażę Gibraltar Point na wyspach Toronto.
Widok na plażę Gibraltar Point na Wyspach Toronto w Kanadzie, licencja: shutterstock/By Erman Gunes

Wodospad Niagara z Toronto? To też całkiem atrakcyjna opcja turystyczna. Pomyślałbyś, że to sport typowo amerykański, prawda? Nic bardziej mylnego! Wodospad Niagara największe rozmiary osiąga właśnie po stronie kanadyjskiej. W najwyższym punkcie gigant mierzy 53 metry i 790 metrów szerokości.

Uwaga – wycieczka dla Ciebie! Zapraszamy na całodniową wyprawę autobusem do mitycznego wodospadu Niagara. Startujesz w Toronto, a w programie poza podziwianiem głównej atrakcji także opcjonalny rejs łodzią, podróż za wodospad oraz rzut oka z wieży Skylon. Odważni mogą się zdecydować na zwariowaną tyrolkę. Szczegóły wycieczki znajdziesz pod tym adresem internetowym.

A stunning view of Niagara Falls, with a large waterfall cascading down on a sunny day  Canada
Kanadyjska część wodospadu Niagara, licencja: shutterstock/By Wirestock Creators

Oferta specjalna – tylko dla odważnych!

Jak każde większe miasto, również i to kryje w sobie mnóstwo mrocznych historii i opowieści. Jeżeli chcesz zgłębić tę stronę życia w kanadyjskiej metropolii, już dzisiaj zabukuj bilet na wycieczkę po najstraszniejszych okolicach, ulicach i budynkach. Towarzyszyć Tobie będzie ciemną nocą tajemniczy przewodnik z latarnią. Przerażające duchy destylarni, mroczne cmentarzyska, mrożące krew w żyłach egzekucje czasów wojny 1812 roku i nawiedzenia na kampusie uniwersyteckim…

Uwaga – przydatny link! Bilety na mrożące krew w żyłach doświadczenie zabukujesz pod tym adresem internetowym. Strach się bać…

Evening view of a beautiful Halloween decorated house in Toronto, Canada.
Nawiedzony (zdecydowanie) dom w Toronto, licencja: shutterstock/By ACHPF

Toronto jako mekka dla kinomaniaków

Tak to prawda! Chociaż to miasto Vancouver dumnie nosi nick name „Hollywood północy”, to Toronto też stało się oryginalnym planem zdjęciowym dla wielu produkcji filmowych. Zatem fani X muzy mogą się poczuć tutaj jak w domu, odwiedzając gotowe plany swoich ulubionych filmów.

A jakie obrazy tutaj kręcono? Sporo remaków kultowych dzieł. Sięgnijmy przykładowo na półkę z filmami sci-fi. Nowa „Pamięć absolutna” (2012) czy odnowiony „Robocop” (2014) skadrowano niedaleko CN Tower oraz sali koncertowej Roy Thomson Hall. W przypadku opowieści o cyberglinie, futurystyczne i nieco utopijne uliczki dzielnicy przemysłowej zastępowały dzielnie amerykańskie Detroit.

Niektóre działania filmowców wywoływały nawet spore kontrowersje. Nagrodzony sześcioma Oskarami musical „Chicago” (2002), nie kręcono w tytułowym mieście, ale właśnie w kanadyjskim Toronto! Dużo było o to krzyku w amerykańskiej prasie… Nie zmienia to faktu, że lśnił pięknie na ekranie budynek rządowy Ontario Legislative Building w miejskim parku Queens Park. Do innych ujęć wykorzystano także neogotycki zamek Casa Loma.

Toronto przyciąga i filmowców i fanów ich dzieł!

Gdzie spać w Toronto – top 5 najlepszych hoteli

Specjalnie dla Ciebie wybraliśmy pięć propozycji miejsc noclegowych w tym kanadyjskim mieście. Kierowaliśmy się przystępnością cenową oraz wysokimi ocenami gości. Opisywane hotele zabukujesz z poziomu tego artykułu na popularnym portalu internetowym Booking.com.

Downtown Luxury Victorian Retreat – zabukuj tutaj!

adres: 235 Seaton Street, M5A 2T5 Toronto, Kanada (kliknij, aby zobaczyć położenie obiektu na mapie miasta)

Na początek nieco bardziej ekskluzywne miejsce, z nieco wyższej półki cenowej. Obiekt znajduje się w centrum dzielnicy biznesowej Toronto, niecałe 800 metrów od Uniwersytetu Ryerson. Kilometr dalej jest dobrze zaopatrzone centrum zakupowe Toronto Eaton Centre.

Każdy pokój w tym historycznym pensjonacie jest klimatyzowany i wyposażony w telewizor z płaskim ekranem. Niektóre apartamenty dysponują też częścią wypoczynkową. Na miejscu jest parking dostępny za dodatkową opłatą. A jakie opcje zakwaterowania? W podobnej cenie dostaniesz pokój typu Deluxe z łóżkiem typu queen-size (w gratisie widok na piękny ogród) oraz Modern Luxury Room z wanną z hydromasażem.

Home in Downtown – zabukuj tutaj!

adres: 16 Cole St , M5A 0A3 Toronto, Kanada

Oto bardziej budżetowa opcja noclegowa. Obiekt położony jest w znakomitej lokalizacji w centrum Toronto i oferuje klimatyzowane pokoje, piękny ogród dookoła, bezpłatne Wi-Fi oraz wspólny salon wypoczynkowy. 2 kilometry od tego miejsca jest zejście na miejską plażę Sugar Beach oraz budynek Galerii Sław Hokeja, opisywanej wyżej w artykule.

Do zabukowania schludne pokoje z dwoma pojedynczymi łóżkami. W każdej opcji zakwaterowania zapewniono dostęp do współdzielonej łazienki z suszarką do włosów. Można także liczyć na wspólną kuchnię i pralnię. Zapytaj miejscowych animatorów o atrakcje kulturalne w pobliżu. Dostępna jest bezpłatna taksówka na lotnisko, a obiekt zasłużył na etykietkę „Travel Proud”. Dobry wybór dla backpackersów.

Canopy By Hilton Toronto Yorkville – zabukuj tutaj!

adres: 387 Bloor Street East, ON M4W 1H7 Toronto, Kanada

Nieco dalej od centrum finansowego (3 kilometry) znajduje się ten 4-gwiazdkowy obiekt spod szyldu popularnego Hiltona. W pobliżu znajdziesz Królewskie Muzeum Ontario oraz świetną Restaurację brytyjską Queens Park.

Na miejscu wykapiesz się w krytym basenie, masz do wyboru dwie restauracje z kanadyjskimi przysmakami, poćwiczyć możesz także w nowoczesnym centrum fitness. Wiele opcji zakwaterowania do wyboru. Na terenie obiektu wprowadzono liczne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Hotel otrzymał certyfikat zrównoważonego rozwoju, co świadczy o umiejętnym zarządzaniu i dużej renomie wśród turystów.

The Omni King Edward Hotel – zabukuj tutaj!

adres: 37 King Street East, M5C 1E9 Toronto, Kanada

Absolutny top hotelowy w mieście. 5-gwiazdkowy obiekt znajduje się w centrum Starego Miasta, wiec nie mogą dziwić jego historyczne konotacje. Hotel, nazywany pieszczotliwie przez miejscowych „King Eddy”, jest już dzisiaj prawdziwym zabytkiem, który otworzył swoje podwoje w 1903 roku jako pierwszy luksusowy hotel w mieście. Przez ostatnie 100 lat gościł członków rodziny królewskiej, dygnitarzy, gwiazdy i celebrytów. Zasłynął z tego, że jest „ognioodporny”, bo przetrwał kilka pożarów w okolicy.

Na miejscu możesz liczyć między innymi na: klimatyzowane apartamenty (wiele formatów zakwaterowania, aż po apartament królewski), nowoczesne centrum fitness, restaurację, bar, salon fryzjerski oraz saunę. Nad wszystkim czuwa całodobowa recepcja. Samochód, jeśli posiadasz, zostawisz na przyhotelowym parkingu. Można liczyć na bezpłatny transfer lotniskowy i taksówkę pod drzwi hotelu.

Miejscowi powiadają, że miejsce emanuje wyjątkowo dziwną energią, niektórzy nawet powtarzają historie o duchach. Ma to mieć rzekomo związek z mroczną tajemnicą pokoju numer 523. Nie zmienia to faktu, że to wyjątkowo piękny hotel i warto z nim spędzić przynajmniej jedną noc…

TononHouse – zabukuj tutaj!

adres: 29 Tonon Dr, North York, M3N 2A3 Toronto, Kanada

I jeszcze taniutka miejscówka, znajdująca się dla odmiany w dzielnicy północnego Yorku (North York). Obiekt zarządzany jest przez prywatnego właściciela i nie oferuje żadnych specjalnych udogodnień. Ot, tanie pokoje typu Queen z całkiem wygodnym łóżkiem. Każda opcja zakwaterowania wyposażona jest w klimatyzację, telewizor z płaskim ekranem i lodówkę. Możesz tez liczyć na prywatną łazienkę z prysznicem oraz bezpłatne parkowanie samochodu. Dobry wybór dla podróżujących budżetowo backpackersów!

Gdzie zjeść w Toronto

Tutejsza kuchnia jest żywym odbiciem jego wielokulturowej różnorodności, oferując szeroką gamę smaków i kulinarnych doświadczeń. Od kultowych kanadyjskich dań, takich jak choćby peameal bacon czy butter tarts, po menu innych krajów, takich jak Chiny, Indie oraz Włochy. Jeżeli odwiedzisz miasto Toronto, to znajdziesz coś odpowiedniego dla każdego podniebienia. Oto kilka dobrych lokali gastronomicznych.

Liberty Cafe

adres: 1 Austin Terrace, Toronto, ON M5R 1X8, Kanada (kliknij, aby poznać położenie lokalu na mapie)

Uwaga, o tym miejscu już w sumie mogłeś przeczytać drogi turysto w naszym artykule. Ta przytulna i oldschoolowa zarazem kawiarenka mieści się w słynnym Zamku Casa Loma. Delektować się tutaj można gorącą filiżanką kawy (miejscowi mawiają, że najlepsza w mieście), tradycyjnym ciastem lub prostą kanadyjską kanapką. Wszystko w pięknych okolicznościach gotyckiej architektury. Szef kuchni poleca zwłaszcza zupę z wołowiną. Lokal czynny codziennie w godzinach 10:00 – 16:00.

360 The Restaurant

adres: 290 Bremner Blvd, Toronto, ON M5V 3L9, Kanada

Wracamy do jeszcze jednego opisywanego w przewodniku miejsca. To CN Tower i restauracja ulokowana w niezwykłym miejscu, bo prawie na szczycie tej budowli. Warto tam zajrzeć nie tylko ze względu na niesamowitą panoramę miasta, ale i bardzo ekskluzywne menu. Dania nie są najtańsze, ale na najwyższym kulinarnym poziomie. My polecamy zwłaszcza łososia w makaronie oraz średnio wypieczony stek („chcecie frytek do tego?”). Można poprosić o kartę dań wegetariańskich. Spróbuj koniecznie kosmicznych drinków! Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja miejsc. Lokal czynny codziennie w dwóch porach: 11:30-14:00; 16:30-21:00.

Trendy restaurant in Toronto at sunset
Trendy knajpka w Toronto o wschodzie słońca, licencja: shutterstock/By eskystudio

The Carbon Bar

adres: 99 Queen St E, Toronto, ON M5C 1S1, Kanada

Choć może nie rozważałeś podróży do Kanady na grilla w stylu typowo teksańskim, to Carbon Bar oddaje sprawiedliwość właśnie tej regionalnej potrawie. Chociaż w menu znajdują się także świeże owoce morza i inne niesamowite dania mięsne, nie da się zaprzeczyć, że klejnotem w koronie lokalu jest właśnie wędzona nad ogniem wołowina. Do tego naprawdę dobre drinki. Można zamawiać dania na wynos. Knajpka czynna codziennie (poza poniedziałkiem) w godzinach 16:00-22:00.

Carousel Bakery

adres: 93 Front St E, Toronto, ON M5E 1M6, Kanada

Autentyczne doświadczenie kulinarne! Ten przytulny lokal, który słynie ze swego pieczywa, znajduje się przy sławnym St. Lawrence’s Market i oferuje obsługę przy ladzie oraz wybór sprawdzonych potraw. Zarówno miejscowi, jak i turyści, zachwalają lokalną kanapkę z bekonem i peameal. Stanie w dłuższej kolejce na pewno się opłaci. Czynne w godzinach otwarcia Targowiska Świętego Wawrzyńca (patrz niżej).

Bang Bang Ice Cream & Bakery

adres: 93A Ossington Ave, Toronto, ON M6J 0G1, Kanada

Tutaj wpadaj, jeśli kubki smakowe domagają się czegoś na słodko! To miejsce oferuje na przykład niezwykłe kombinacje lodów o wyszukanych nazwach: przypalone toffi, cynamonowe tosty i londyńska mgła… Zamówić możesz nawet spersonalizowany deser lub ciastko. Cukiernia/lodziarnia czynna codziennie (poza poniedziałkami) w godzinach 12:00-21:00.

Pamiętaj też, że zawsze warto zajrzeć z koszyczkiem na historyczne Targowisko Świętego Wawrzyńca. Pikanterii dodaje fakt, że w XIX wieku mieściło się tam więzienie. Klimat zatem jest no i sporo żywności na półkach. I to na dwóch piętrach! Dokładny adres targowiska: Toronto, ON M5E 1C3, Kanada.

Godziny otwarcia Targowiska Świętego Wawrzyńca:

  • poniedziałek zamknięte
  • wtorek 09:00–19:00
  • środa 09:00–19:00
  • czwartek 09:00–19:00
  • piątek 09:00–19:00
  • sobota 07:00–17:00
  • niedziela 10:00–17:00
St Lawerence Market in downtown Toronto
Targowisko Świętego Wawrzyńca w Toronto, licencja: shutterstock/By mexiwing

Pogoda w Toronto – kiedy jechać?

Pobawmy się zatem w meteorologów przez chwilę. Przyjrzenie się kwestii pogody, może naprawdę pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji wyjazdowej.

Jaki klimat w Toronto?

Choć sama Kanada może się kojarzyć z raczej chłodem, to położenie tego miasta nad jeziorem Ontario, owocuje jednym z najłagodniejszych klimatów w kraju. Panuje tutaj bowiem klimat półkontynentalny z ciepłymi, wilgotnymi latami i zimnymi zimami. Ogólnie, ten rodzaj klimatu pozwala doświadczać bardzo zróżnicowanych pogodowo pór roku – to może być plus dla niektórych podróżnych.  

Który miesiąc jest najzimniejszy w Toronto?

Zimą przygotuj się na naprawdę mroźne dni ze spadkami temperatur poniżej zera, a także całkiem częste opady śnieg. Najchłodniejszym miesiącem w skali roku jest zdecydowanie styczeń. Wówczas słupki rtęci na termometrach mogą sięgać do nawet -17 stopni Celsjusza.

Pomimo zimna, Toronto oferuje różne zimowe aktywności, takie jak jazda na łyżwach, zwiedzanie zamarzniętego wodospadu Niagara i zwiedzanie zimowej krainy czarów na Wyspach Toronto.

Winter landscape: view of Toronto from lake Ontario
Zima w Toronto, licencja: shutterstock/By abentson

Jak długo trwa lato w Toronto?

Nie jest zbytnio rozciągnięte w czasie, to prawda. Ot, prawdziwie ciepłe miesiące przypadają na czerwiec, lipiec i sierpień – więc tak samo jak w Polsce. Rzadko przy tym możemy mówić o upałach. Średnia temperatura rzadko wykracza poza górne wartości dwudziestu kilku stopni Celsjusza. No ale jest w związku z tym bardzo „lajtowo” i nie ma mowy o skwarze lejącym się z nieba. Lato jest idealne do aktywności na świeżym powietrzu, takich jak spacery wzdłuż nabrzeża, czy przeprawy promem na Wyspy Toronto.

Czy Toronto jest suche czy wilgotne

Tutaj przydadzą się dane liczbowe. Roczna suma opadów wynosi około 834 mm. Czy to dużo? Cóż., można tę wartość określić jako nieco wyższą od przeciętnej. Więc owszem, bywa tutaj wilgotna aura. Ważny jest jeszcze wskaźnik samej wilgotności w powietrzu. Ze względu na klimat półkontynentalny, ta jest wysoka. Obecne jest to szczególnie w okresie letnim, co sprawia, że temperatury mogą być bardziej odczuwalne. Zimą, mimo że powietrze jest zimniejsze, nadal jest dość wilgotne, szczególnie w porównaniu do niektórych innych regionów Kanady. 

Kiedy najlepiej jechać do Toronto

Wszystkie przewodniki turystyczne zgadzają się z tym, że najlepszy czas na odwiedzenie Toronto to okres od późnej wiosny (maj) do wczesnej jesieni (październik), przy czym lato (czerwiec-sierpień) jest najpopularniejszym i najbardziej ożywionym okresem turystycznym. Podczas gdy lato jest idealne na zajęcia na świeżym powietrzu, wiosna i jesień oferują bardziej chillowe doświadczenie z mniejszą liczbą tłumów i potencjalnie niższymi cenami.

Lots of Canada Geese spending time by the Ontario Lake in Toronto Canada
Kanadyjskie gęsi uwielbiają spędzać lato nad jeziorem Ontario w Toronto, licencja: shutterstock/By k.katsustudio

Sesja Q & A

Czy Toronto to stolica Kanady?

Był taki czas, gdy była za taką uznawana – ale generalnie Toronto jest stolicą prowincji Ontario. Prawdziwa stolica Kanady jest zaś Ottawa.

Nad jakim jeziorem leży Toronto?

Toronto jest położone nad malowniczym jeziorem Ontario. Jest ono najmniejszym w kompleksie pięciu tzw. Wielkich Jezior Ameryki Północnej.

Z czego słynie Toronto?

Przede wszystkim, miasto zyskało etykietkę nieformalnej stolicy biznesu i kultury. Wysokie biurowce, upodabniają je nieco do Nowego Jorku. Toronto słynie także z terenów zielonych (vide High Park), jeziora Ontario i licznych placówek kulturalnych.

Dlaczego Toronto nazywa się Toronto?

jest w zasadzie kilka wytłumaczeń nazwy miasta. Poza tą, przytoczoną w artykule (indiańskie „miejsce spotkań”), inna etymologia odnosi się do tamy służącej do połowu ryb, która znajdowała się na miejscu obecnego miasta (stąd „miejsce, gdzie są drzewa w jeziorze”).

Ilu Polaków mieszka w Toronto?

Według danych na rok 2025, w Toronto żyje około 250 tysięcy Polaków. Warto zajrzeć do polskiej dzielnicy Roncesvalles, którą opisujemy oczywiście w powyższym artykule.

W jakim języku mówi się w Toronto?

Dwa dominujące języki to angielski i francuski.

Iloma językami mówi się w Toronto?

Wieloma. Na ulicach można jednak również usłyszeć dialekty kantońskie, włoskie, mandaryńskie czy hiszpańskie. Miasto ma wszak charakter wielokulturowy i wieloetniczny. Według oficjalnych danych, w mieście Toronto mówi się ponad 180 językami!

Dlaczego Toronto jest takie duże?

Powierzchnia miasta stale się rozrasta. Stoi za tym jego rosnąca populacja, status centrum finansowego i handlowego Kanady, a nie bez przyczyny jest także znaczący napływ imigrantów. Ponadto, miasto znajduje się w strategicznym położeniu nad jeziorem Ontario, co również przyczyniło się do jego prężnego rozwoju. 

Czy w Toronto jest śnieg?

O tak! W Toronto śnieg może sypać nawet przez kilka miesięcy, w okresie od listopada do kwietnia. Najwięcej białego puchu jest w grudniu i styczniu, a średnia roczna suma opadów śniegu w regionie wynosi 203cm. Całkiem sporo…

Ile kosztuje wycieczka do Toronto?

Jeżeli jedziesz z profesjonalnym biurem podróży, to wycieczka do Toronto może kosztować od około 6000 zł za 5-dniowy pobyt w hotelu średniego standardu. Wydaje się, że warto spróbować z wakacjami na własną rękę. Może wyjść nieco taniej.

Jak długo trwa lot z Polski do Toronto?

Lot bezpośredni z Polski trwa nieco ponad 11 godzin.

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk

Najlepsze hotele i noclegi w Toronto

Następny

Dodaj komentarz